
niedziela, 23 grudnia 2018
sobota, 22 grudnia 2018
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami

Składniki:
Nadzienie
- 300 - 400 g kiszonej kapusty
- około 40 g suszonych grzybów
- 500 g pieczarek
- 1 nieduża cebula
- olej, sól, czarny i biały pieprz
- szczypta majeranku
Ciasto na pierogi
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 łyżeczka masła lub 1 łyżka oleju
- 1 szklanka gorącej wody
- szczypta drożdży suszonych
Sposób przygotowania:
Kapustę wyłożyć na sitko i dwukrotnie przepłukać chłodną wodą. Odcisnąć, włożyć do garnka, wlać 1 szklankę wody i zagotować. Gotować przez około 45 minut do miękkości, odcedzić. Ostudzoną kapustę dobrze wycisnąć i drobno posiekać.Grzyby suszone moczyć w 1 szklance letniej wody przez około 1/2 godziny, następnie gotować w tej samej wodzie do miękkości przez około 1/2 godziny.
Pieczarki szybko opłukać, osuszyć i pokroić na plasterki. Odparować na gorącej patelni. Następnie dodać 2 łyżki oleju i podsmażyć dodając sól oraz czarny mielony pieprz do smaku.
Cebulę pokroić w drobną kostkę i również poddusić w 2 łyżkach oleju na oddzielnej dużej patelni.
Pieczarki i odcedzone grzyby drobno posiekać lub przekręcić przez maszynkę.
Do cebuli na patelni dodać zmielone lub posiekane grzyby oraz kapustę, poddusić razem na patelni, dobrze wymieszać, doprawiając do smaku solą, białym pieprzem i szczyptą majeranku.
Na stolnicę przesiać mąkę. Zrobić w nim wgłębienie, dodać sól oraz olej. Stopniowo wlewać gorącą wodę, drugą ręką jednocześnie mieszając składniki. Gdy mąka wchłonie całą wodę dodać drożdże rozpuszczone w 1 łyżce ciepłej wody. Zagnieść ciasto łącząc składniki w kulę (w razie potrzeby dosypać odrobinę mąki gdyby ciasto okazało się za rzadkie lub gdy ciasto jest za suche i twarde - wlać trochę więcej ciepłej wody). Wyrabiać ciasto przez około 10 minut aż będzie miękkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na około 20 - 30 minut. Następnie podzielić je na 2 lub 3 części.
Pierwszą część ciasta rozwałkować na cienki placek, małą szklanką wykrawać niewielkie krążki. Nakładać po małej łyżeczce farszu i formować pierożki.
Zagotować wodę w dużym garnku, posolić i dodać 1 łyżkę oleju. Pierożki wrzucać na gotującą się wodę i gotować przez około 1-2 minuty od chwili ich wypłynięcia na powierzchnię.
Przepis pochodzi ze strony Kwestia Smaku, życzę smacznego
piątek, 21 grudnia 2018
Pesto z czosnku niedźwiedziego

Składniki:
- 50 g parmezanu
- 25 g orzeszków pini
- duży pęczek czosnku niedźwiedziego
- ok.½ szklanki oliwy z oliwek
- sok z połowy cytryny
- sól morska i świeżo zmielony pieprz
Sposób przygotowania:
Czosnek niedźwiedzi warto jeść, działa silnie bakteriobójczo, zapobiega nowotworom i miażdżycy, obniża ciśnienie, zawiera dużo witaminy C. Smacznego.
czwartek, 20 grudnia 2018
Kurczak na słodko

Składniki:
- 8 kurzych udek bez kości i skóry
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 50 ml sosu sojowego
- 100 ml bulionu drobiowego
- 100 g brązowego cukru
- 25g nasion sezamu
Sposób przygotowania:
Mięso pokroić w kostkę. Na dużej patelni podsmażyć cebulę, następnie dodać kurczaka i wszystko smażyć 5 minut. Po tym czasie dodać czosnek i sos sojowy, smażyć przez minutę. Dodajemy teraz bulion i cukier i wszystko dusimy 20 min aż kurczak zmięknie, podajemy z ryżem. Życzę smacznego.
środa, 19 grudnia 2018
Krewetki wg Gordona Ramseya

Składniki:
- 280 g ryżu
- 400 g krewetek królewskich
- 2 łyżki pasty tamarind
- 1 łyżeczka sosu rybnego
- 1 łyżka syropu z agawy
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 cebula szalotka
- 2 ząbki czosnku
- 4 małe sałaty pak choi
- pół pęczka kolendry
Sposób przygotowania:
Pastę tamarind, sos rybny i syrop z agawy wymieszać i podgrzać na niewielkim ogniu. Spróbować i jeśli potrzeba to dosłodzić. Na patelni (można użyć woku) podsmażyć cebulkę i czosnek, około 5 min. W międzyczasie sałatę pak choi przekroić na pół i zanurzyć w osolonej gotującej się wodzie, gotować 3 min. Do smażonej cebuli dodać krewetki na dwie minuty, następnie tamarind sos, zostawić na patelni na kolejne dwie minuty. Podawać z ugotowanym ryżem i sałata. Smacznego.
wtorek, 18 grudnia 2018
Szarlotka świąteczna
Składniki:
Ciasto
- 300 g mąki
- 4 łyżki cukru pudru
- 150 g masła
- 60 g smalcu lub masła
- 2 łyżki zimnej wody
- 1 kg jabłek
- 1/4 szklanki cukru
- 1 łyżeczka przyprawy piernikowej
- sok z 1/2 cytryny
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 1 łyżka budyniu śmietankowego
- 1/3 szklanki orzechów pekan lub włoskich
- 2 łyżeczki przyprawy piernikowej
- 1/4 szklanki rodzynek
- 2 łyżki startej skórki pomarańczowej
Sposób przygotowania:
Mąkę wsypać do miski, dodać cukier puder i pokrojone w kosteczkę zimne masło oraz smalec. Zmiksować mikserem przez około minutę aż powstaną drobne okruszki ciasta (lub rozcierać dokładnie palcami lub siekać na stolnicy).Dodać wodę i jeszcze przez chwilkę miksować lub zagniatać ręką, aż ciasto zacznie łączyć się w większe kawałki. Złączyć je wszystkie w jednolitą kulę, rozpłaszczyć na placek i włożyć do lodówki na około pół godziny.
Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne. Pokroić na plasterki. Do garnka wsypać cukier, na wierzch wysypać jabłka. Podgrzewać przez około 3 - 4 minuty aż cukier zacznie się karmelizować.
Wlać sok z cytryny, dodać cukier wanilinowy i co chwilę mieszając gotować jabłka przez około 10 minut. Na koniec wymieszać z przyprawą piernikową i sypkim budyniem.
Pozostałe ciasto rozwałkować i foremką wyciąć gwiazdki. Resztki ciasta połączyć, rozwałkować i znów powycinać.
Na spód ciasta wysypać rozdrobnione orzechy, później wyłożyć jabłka. Na wierzchu rozłożyć gwiazdki. Brzegi ciasta i gwiazdki można posmarować roztrzepanym jajkiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 45 minut. Przepis pochodzi ze strony Kwestia Smaku, życzę smacznego.
niedziela, 16 grudnia 2018
Świąteczne ciastka
Składniki:
350 g mąki
250 g masła
125g cukru pudru
1 jajko
2 łyżeczki cukru waniliowego
szczypta soli
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszać, zagnieść ciasto i wstawić na godzinę do lodówki. Następnie rozwałkować na 2 mm i wykroić foremkami. Piec w 200 stopniach C około 6-8 minut. Przełożyć na końcu konfiturą. Smacznego.
sobota, 12 maja 2018
Sałatka z zupki chińskiej

Składniki:
- paczka zupki chińskiej
- 1 papryka (dowolny kolor )
- puszka kukurydzy
- 5 plastrów szynki
- natka pietruszki
- kilka ogórków korniszonów
- łyżka majonezu
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Zupę z przyprawami zalać wrzątkiem, odstawić. Kiedy już namięknie odlać nadmiar wody. Wszystkie składniki pokroić w kostkę i wymieszać z makaronem, dodać łyżkę majonezu, sól i pieprz.
Sałatkę można komponować z rożnymi składnikami ( co tylko macie z lodówce i na co macie ochotę). Sałatkę pokazał mi kiedyś mój brat, teraz kombinuję sobie z różnymi składnikami..... dzięki Paweł ;). Życzę smacznego.
środa, 9 maja 2018
Tzatziki Jamiego Olivera

Składniki:
- 1 ogórek
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 500 g jogurtu greckiego
- pęczek świeżego koperku
- świeża mięta
- 1 cytryna
Sposoby przygotowania:
Przekroić ogórka na pół i wydrażyć nasiona, poszatkować go na tarce o grubych oczkach a następnie posolić, odstawić na godzinkę. Po tym czasie odcisnać nadmiar soku. W tym czasie przecięniety przez praskę czosnek wymieszać z oliwa. Ogórki wymieszać z czosnkiem i jogurtem greckim. Na samym końcu dodać posiekany koperek, miętę i sok z cytryny. Doprawić sola do smaku i życzę smacznego. Jest to doskonały dodatek do mies z grilla a przepis pochodzi ze strony Jamiego Olivera.
czwartek, 8 lutego 2018
Pączki z powidłami i cukrem pudrem

Składniki:
- 550 g mąki pszennej
- 14 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
- 250 ml mleka, letniego
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 70 drobnego cukru do wypieków
- duża szczypta soli
- 100 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 1 łyżka rumu/wódki
- powidła śliwkowe do nadziewania
- cukier puder do oprószenia
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn).
Dodać pozostałe składniki na ciasto i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się kleiło ( wyrabiałam mikserem z hakiem do ciasta). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie - odrywać kawałki ciasta, odważyć około 65 - 70 g na każdy pączek, formować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 - 40 minut, pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnięciu smażyć pączki w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, po mniej więcej 1,5 minuty z każdej strony.
Powidła śliwkowe przełożyć do rękawa cukierniczego zakończonego tylką do nadziewania i nadziewać nimi jeszcze ciepłe pączki. Oprószyć cukrem pudrem. Przepis z niezawodnej jak zawsze strony "Moje wypieki". Pozdrawiam życzę smacznego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)